Kormos Lilla - coach

Találd meg a hivatásod!

Találd meg a hivatásod!

Utolsó kommentek:

CoolKoon 2020.04.04. 21:37:23

...mármint ha mindezen "renitenskedésért" ki nem vágják a munkavállalókat a rohadék munkaadók ugye...

Bejegyzés: Hogyan védekezzünk a túlórázással szemben home officeban?

Almandin 2018.10.11. 19:17:26

@K_Lilla: A magyar munkahelyi kultúra nagyon sok esetben arról szól, hogy a kiskirály főnök "kussoltatja" az alkalmazottját, sőt, érezteti lenézését. Aki kiáll magáért, lapátra kerül. Szerencsére nem mindenki ilyen, de a magyar hagyományok ennek kedveznek. Amerikában biztos más a helyzet, sajnos nem lehet mindent egy az egyben átültetni Magyarországra.
Másrészt az a szomorú igazság-a társadalmi mítosszal ellentétben-hogy nagyon sok szülő nem szereti a gyerekét. Sokan hatalomvágyból vagy társadalmi elvárásból vállalnak gyereket. Az ilyenek valóban betörik és túlzott engedelmességre nevelik a gyereküket, érzelmileg zsarolják, mert a cél az, hogy a gyerek egész életében tőlük függjön. Lehetőleg anyagilag is, de ha az nem jön össze, akkor legalább érzelmileg. Én azt tapasztaltam ismeretségi körben, hogy a túl engedelmes, túl szelíd felnőttek mögött állt/áll egy, vagy kettő covert nárcisztikus, lelki terrorista szülő. Természetesen ez meghozza a következményeit a munka világában is: engedelmes, birka, kihasználható munkavállalók lesznek.

Bejegyzés: Hogyan mondjunk nemet?

K_Lilla 2018.10.11. 16:26:23

@Almandin: Egy olyan munkahelyen, ahol a főnök gyerekszámba veszi az alkalmazottat, és ahol nem lehet "visszabeszélni" - vagyis normális hangnemben elmondani adott esetben a problémákat, a túlterheltséget, ott nem muszáj ott maradni. Persze vannak olyan esetek, amikor nincs más lehetőség, de szerencsére a mai munkaerőpiaci helyzetben jók az elhelyezkedési esélyek, lehet találni jobb munkahelyet is. Az a baj az állandó túlórázással, túlterheltséggel, és ha minden feladatot kénytelen valaki elvállalni, hogy előbb-utóbb megbetegíti az embert, és jön a kiégés. A gyerekkori neveléssel kapcsolatban: nem mindenki neveli így a gyerekét, de gyakori jelenség, hogy a gyerek ne mondjon ellent, "ne feleseljen". Ezeknek a gyerekeknek lesz felnőttként nagy gondjuk a nemet mondással. Azt pedig a szülőnek nem is kell mondania, hogy nem fogja szeretni a gyerekét, ha nem engedelmeskedik (biztos, hogy a többség ilyesmire nem is gondol), de a gyerekben ez az irreális félelem lehet jelen, mert neki a legfontosabb, hogy fenntartsa a jó kapcsolatot a szüleivel.

Bejegyzés: Hogyan mondjunk nemet?

Almandin 2018.10.11. 12:27:58

Én elkülöníteném a magánéleti nem-mondást a munkahelyi nem-mondástól. Olyan embernek se könnyű gyakran nemet mondani a munkahelyén, aki a magánéletében szokott nemet mondani. Ugyanis egy munkahelyi hierarchizált rendszerben a sok nemet mondás könnyen oda vezethet, különösen a magyar főnökök esetében, hogy lapátra teszik az embert. Ha meg nem mond nemet az ember soha, abból valóban kihasználás lesz. De sajnos sok munkáltató úgy gondolkodik, hogy ha az egyik nem akar zokszó nélkül túlórázni (akár ingyen), akkor keres másikat, aki hajlandó vállalni a balek szerepét. Sőt, ha nemet mond a beosztott, akkor gyakran a "felesel", "visszabeszél" kifejezéseket használja. Gépként engedelmeskedést vár. Attól is függhet a dolog, hogy a munkavállalónak mennyire fontos az adott munkahely megtartása. Ha nem az álmai állása, könnyebben mond nemet az ember, mert nem éri nagy kár, ha kirúgják.
Amit a gyerekkori engedelmességről ír a cikk szerzője, az csak részben igaz. Gyerekkorban valóban szükség van valamennyi engedelmességre szoktatásra, mert egy gyerek még nem ismeri fel a saját érdekét, hogy pl. tanulnia kell, meg hasonlók. De ha a gyerek azt érzi, hogy nem engedelmeskedés esetén elveszti a szülői szeretetet, ott komoly baj van a szülőkkel. Érzelmileg zsarolják a gyereket, így valóban egy szolgalélek lesz felnőtt korára, sőt, sunyi is, mert félelmében soha nem fogja az ellenszenvét, haragját nyíltan kimutatni. Sőt, az érzelmi zsarolók többsége nem is szereti a zsaroltját, mert különben nem kötné feltételhez a szeretetét.

Bejegyzés: Hogyan mondjunk nemet?

Dorinda41 2018.07.30. 13:46:47

@0dzsud0: Nincs igazad. Igenis van értelme a felsőfokú szakképzettségnek. Ha más nem, hogy a gyerek nem marad ki a suliból, megismeri az egyetemi életet. Emellett a képzés mellett bőven lehet nyelvet tanulni, megszerezni azt a c típusú nyelvvizsgát, ami a diploma előfeltétele. Ráadásul azok a gyerekek, akik ezt végzik, el tudják dönteni, hogy tényleg azzal szeretnének-e a továbbiakban foglalkozni, amit ott tanulnak. Én ápolónőnek tanultam középiskolában, mert védőnőnek készültem, közgazdász lettem végül, hogy most Bér-, TB.- Munkaügyi vezető lehessek. De van egy munkajogász szakvizsgám is. A bér és tb felsőfokúra azért mentem anno, mert nem vettek fel védőnőnek (hála Istennek!).

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

0dzsud0 2018.07.30. 10:15:06

@retkeslaci: "A mérlegképes könyvelő kategória, ami ér valamit és azok is jórészt számviteli főiskolát végzettek ma már."

Nekem vannak ilyen végzettségem is, de ha csak ezek lennének, azzal még nagyon nehezen találnék állást. És akkor jön, amit te is írtál, hogy az OKJ-k zömétől mégis mit vár az ember...mert egyetértek veled, azokkal (és a FOKSZ képzésekkel, továbbá a rengeteg haszontalan kamuszakos diplomával) szerintem sem lehet a világon semmit sem kezdeni. Nettó időpocsékolás.

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

fifibá55 2018.07.30. 09:34:03

Az Auchan és a Tesco árufeltöltőket keres. Mozgalmas, sportos munkakör, korrekt fizetés.

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

retkeslaci 2018.07.30. 07:18:21

Aki OKJ képzéseket ajánlgat, annak nincs fogalma arról, hogy azok mennyit is érnek a gyakorlatban. Egy OKJ-s cukrászt vagy asztalost nem nagyon fognak felvenni szakmunkásnak, csak betanított munkakörbe. Könyvelő OKJ-s tanfolyam meg aztán végképp időpazarlás, ugyanis Dunát lehet rekeszteni a közgázosokkal, akik számvitelből pengék és még mindig nem kerülnek többe, mint egy OKJ-s gyorstalpalót végzett ember foglalkoztatása.
A mérlegképes könyvelő kategória, ami ér valamit és azok is jórészt számviteli főiskolát végzettek ma már.

Külföldi önkéntesség? Ha az EU ad zsebpénzt, akkor megérheti, hogy Olaszországban vagy Portugáliában lébecoljon az ember ahelyett, hogy mondjuk közmunkásként tengődjön. De saját pénzből senkinek eszébe nem jusson önkénteskedni külföldön.

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

0dzsud0 2018.07.29. 23:39:46

@HUN_Sector: azok gyakorlatilag végzettséget nem igénylő munkakörök. azért még jó, hogy nem fognak annyi pénzt kapni, mint egy olyan közgazdász, aki mondjuk kockázatelemző egy multinál.

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

2018.07.29. 20:13:30

Hát hozzánk a gyárba a közgazdászok max irodai adminisztrátor, vagy beszerzés munkakörökbe jutnak be, olyan 160-250 nettóért...

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

Dezsike 2018.07.29. 20:12:20

Létezik keresztféléves felvételi is. Bár ott nincs minden és többnyire költségtérítéses, ha van amit szeretnél egy próbát megér. Nagyjából egyszerre indul a következő rendes felvételivel, így akár mindkettőt be lehet adni, hisz már ingyenes, és ha felvesznek februárban a szeptemberit vissza lehet vonni, ha nem akkor ott van még egy esély.

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

0dzsud0 2018.07.29. 16:31:44

@0dzsud0: közben láttam, hogy valóban akad néhány kivétel, köszi

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!

0dzsud0 2018.07.29. 16:28:51

"felsőoktatási szakképzés" ezeket már nem lehetne elfelejteni? bődület, hogy hány embert rábeszélnek erre az időrabló, tökéletesen haszontalan baromságra. betiltanám, komolyan, ennél minden jobb, ez egy zsákutca.

persze az még véletlenül sincs a tippek között, hogy ha pl. közgazdász vagy jogász képzésről van szó (tehát amivel még akár esély is van munkát találni, és az állami támogatott képzés ponthatára elég magas), ott nem árt átgondolni egy költségtérítéses képzést, ahova már lényegesen alacsonyabb a ponthatár. a diákhitel2 jelen pillanatban 0, azaz nulla százalékos kamattal felvehető, és ha valaki nem szeretné, 35 éves koráig egy fillért nem kell visszafizetnie. ha ezen képzések egyikét elvégzi, Pesten jelen pillanatban (stabil angol nyelvtudással, és 1-2 év tapasztalattal) röhögve dolgozhat 400 nettóért, több tapasztalattal meg még többért, a diákhitel törlesztőjét gyakorlatilag észre sem fogja venni, és építheti a karrierjét. ezzel szemben az általam látott FOKSZ képzést végzettek nagyrészének egy kávézóban kapott felszolgáló munka jelenti a karrier csúcsát, de legalább két évet még el is kúrtak előtte. ha az áhított alap-, vagy osztatlan képzési szakra történő bekerülés a cél, célszerű újraérettségizni, és jövőre újra próbálkozni.

aki orvosiról csúszott le, annak egyértelműen a második tipp a jó opció, egy évet rászánva nagyon szépen fel lehet készülni az emelt szintű biológia és kémia érettségi 90% környéki teljesítésére. ez egyébként egy remek vizsga is egyben, aki ebben az egy évben azt veszi észre magán, hogy ellustul, nem foglalkozik kellően sokat a felkészüléssel, az valószínűleg a szakot sem bírná.

a pótfelvételinél írtakhoz: "Ezek azonban többnyire már önköltséges helyek." én eddig úgy tudtam, hogy ebben az esetben kizárólag költségtérítéses helyre lehet jelentkezni. rosszul tudom? tudna valaki infót adni erről?

Bejegyzés: Nem vettek fel!! Mit tegyek?!
süti beállítások módosítása